The Blood of Gondor – ako na to?

Po veľkom víťazstve Gondor opäť prevzal kontrolu nad Osgiliathom a rieka Anduina je zase viac pod kontrolou Správcov. Lord Alcaron žiada Boromira, aby prenasledoval zvyšok porazeného vojska orkov, ktoré uniká smerom do Morgulského údolia, nech ani jeden spomedzi nich už nikdy znova nevkročí na polia Pelenoru. Boromir súhlasil a zveril túto úlohu Faramirovi a jeho rendžrom. Vďačný za tvoje statočné služby pri obrane Gondoru, Faramir ťa pozval, aby si sa na tento lov pridal.

blood of gondor krabicka


Scenár prichádza s novou mechanikou, nazvanou „hidden cards“. Sú to skryté karty z balíka stretnutia, ktoré sú umiestňované lícom dolu v hráčovej hracej oblasti. Tieto karty reprezentujú sily Mordoru, ktoré čakajú na svoju príležitosť, aby mohli na hráča v nečakaný okamžik zaútočiť. Tématicky to znamená, že vás budú nepriatelia prepadávať na Ithilienskej križovatke ciest vo chvíli, keď to budete najmenej čakať.
Scenár je náročný, nepriatelia agresívny a budú sa na vás hrnúť v hojnom počte. Už od prvého kola musíte odrážať ich útoky a snažiť sa redukovať počet skrytých kariet. K dispozícii dostanete 2 spojencov – Faramira a Lorda Alcarona. Poviete si super, staty majú výborné, dostatok životov, hra bude hneď ľahšia. Ich úloha však bude iná. Faramir so svojou akciou dokáže otočiť skrytú kartu a ak je to nepriateľ, udelí mu 3 zranenia. Týmto spôsobom zabije väčšinu nepriateľov. Lord Alcaron umožní vrátiť nepriateľa, ktorý je v stretnutí s hráčom späť do oblasti odhalenia. V takom agresívnom balíku stretnutia je to veľmi užitočná akcia. Títo dvaja páni budú zamestnaní na plný uväzok, ale nájde sa aj chviľa, kedy ich použijete tiež na inú činnosť ako majú vo svojej náplni práce.

ffg_faramir-tbog

Pri pohľade na karty úloh a úvodné rozostavenie je jasné, že v tomto dobrodružstve môže vyniknúť sféra taktiky. Druhá a zároveň posledná karta úlohy má kľúčové slovo battle. Od začiatku hry bude v oblasti odhalenia lokácia The Cross-roads a nepriateľ Black Númenorean, čo je boss scenára. Obe karty sú samozrejme unikátne. Pre moju taktiku je dôležitá práve spomenutá lokácia. Pokiaľ je v hre, karta úlohy získa kľúčové slovo siege a v tom sféra taktiky exceluje. Na úspešné dohratie scenára nie je potrebné lokáciu preskúmať. Môže zostať v oblasti odhalenia celú hru a nemusíte sa trápiť v druhej polovici hry s kľúčovým slovom battle. Bojovne ladený scenár a k tomu siege počas celej hry. To je ideálna parketa pre orlí hrací balík vo sfére taktiky, ktorý sa vám práve chystám predstaviť.

Mono tactics eagles deck

Zoznam kariet v hracom balíku:

Hrdinovia: (štartovné ohrozenie: 30)
Beregond (Heirs of Númenor)
Boromir (The Dead Marshes)
Legolas (Core Set)

Spojenci: (21)
2x Bofur (Over Hill and Under Hill)
3x Defender of Rammas (Heirs of Númenor)
3x Eagles of the Misty Mountains (Return to Mirkwood)
1x Gwaihir (Trouble in Tharbad)
1x Landroval (A Journey to Rhosgobel)
3x Vassal of the Windlord (The Dead Marshes)
2x Watcher of the Bruinen (The Watcher in the Water)
3x Winged Guardian (The Hunt for Gollum)
3x Gandalf (Core Set)

Doplnky: (12)
1x Black Arrow (On the Doorstep)
3x Blade of Gondolin (Core Set)
3x Gondorian Shield (The Steward’s Fear)
2x Horn of Gondor (Core Set)
3x Rivendell Blade (Road to Rivendell)

Udalosti: (17)
3x Behind Strong Walls (Heirs of Númenor)
3x Feint (Core Set)
3x Foe-hammer (Over Hill and Under Hill)
3x Goblin-cleaver (Over Hill and Under Hill)
2x Hands Upon the Bow (Shadow and Flame)
3x The Eagles Are Coming! (The Hunt for Gollum)

Počet kariet: 50

Sféry: taktiky

Potrebné rozširenia (12): The Hunt for Gollum, A Journey to Rhosgobel, The Dead Marshes, Return to Mirkwood, Road to Rivendell, The Watcher in the Water, Shadow and Flame, Over Hill and Under Hill, On the Doorstep, Heirs of Númenor, The Steward’s Fear, Trouble in Tharbad.

Stratégia: Tento hrací balík dokáže už od začiatku odolávať útokom nepriateľov a hneď zaútočiť naspäť. Keďže spojenci budú posielaní na úlohu, Beregond s doplnkom Gondorian Shield bude môj hlavný obranca. Legolas a Boromir budú útočníci. Ich súčet sily útoku je 6, čo plne postačuje na nepriateľov v tomto dobrodružstve. Na zlepšenie efektivity ich útokov má každý k dispozícii zbraň. Pre Legolasa je to Rivendell Blade na zníženie obrany nepriateľa. Boromir má Blade of Gondolin, ktorá pridá +1 k sile útoku, ak nepriateľ je ork a to sú takmer všetci nepriatelia v tomto scenári. Takto vyzbrojení sú schopní útočiť a zabíjať samostatne. Naviac Boromir nebude zaostávať za Legolasom ani v pokladaní žetónov postupu.
BeregondAko píšem v úvode, celú hru pôjdem na siege, teda spojenci s vysokou silou obrany budú
posielaní na úlohu. V prípade potreby môžem pripojiť aj Boromira. Moji „questeri“ sú
Winged Guardian, Defender of Rammas a Watcher of the Bruinen. Podľa aktuálnej situácie v hre, pridelím rozkazy orlom Eagles of the Misty Mountains. Títo všestranní spojenci môžu byť vyslaní na úlohu, brániť, alebo útočiť. Vylepšení odchádzajúcimi orlami sú vo všetkom výborní. Vassal of the Windlord v prvom rade kryje chrbát ostatným spojencom. Slúži ako „potrava“ pre Orc Ambushera, ktorý pri stretnutí s hráčom odstráni z hry jedného môjho spojenca. Pokiaľ títo orly nie sú v hre, je riziko hrať drahých spojencov. Landroval a Gwaihir sú unikátne postavy. Každého hrám iba v jednej kópii, lebo netvoria kostru hracieho balíka. Do hry ich púšťam až keď mám situáciu v hre pod kontrolou. Obaja mi dokážu pomôcť v útoku. Landroval môže zachrániť hrdinu pred smťou. Týka sa to hlavne Boromira, s ktorým budem musieť výnimočne brániť útok nepriateľov. Gwaihir po zahratí vráti z odhadzovacieho balíka do hry jedného orla. Síce len do konca kola, ale potom pôjde ku mne do ruky, alebo ho pripojím ako vylepšenie pre Eagles of the Misty Mountains. Bofur je pre správne fungovanie balíka dôležitý spojenec. Pomocou neho dokážem vyhladať zbrane pre Legolasa a Boromira. S nimi dokážu rýchlejšie likvidovať nepriateľov. Na záver mi zostal Gandalf. Je to moja jediná možnosť na zníženie ohrozenia. Black Númenorean má núti za každú skrytú kartu navýšiť moje ohrozenie. Ak sa ich priebežne nedokážem zbavovať, moje ohrozenie bude rapídne stúpať. V nutnosti použijem Gandalfa na potiahnutie kariet.

Doplnky sú zamerané na boj. Rivendell Blade a Blade of Gondolin umožnia hrdinom útočiť samostatne. S pomocou Black Arrow dokáže Legolas sám zabiť Black Númenoreana už v prvom kole. Je tu vlastne špeciálne na neho ako ďalšia možnosť ako sa zbaviť tohto služobníka Mordoru. Gondorian Shield je nutnosť pre Beregonda. Sila obrany 6 je pekné číslo cez ktoré sa dostane málo ktorý útočník. Tento hrací balík trpí nedostatkom zdrojov, čo sa prejavuje pomalším rozbehom. Síce som schopný brániť aj útočiť od prvého kola, ale na úlohe je to slabšie. Horn of Gondor zvýši počet mojich zdrojov. Nebude to vysoké číslo, lebo prioritne budem brániť hrdinom.

Gondorian-Shield

Udalosti začnem klasikou ako Feint. Pre sféru taktiky je zaradenie tejto karty samozrejmosť. Doporučujem používať na nepriateľa Orc Rabble. Má veľmi nepríjemný povinný efekt, kedy za každú kartu tieňa jemu pridelenú, má zvýšenú silu útoku o dva. Pri množstve efektov tieňa, ktoré nútia hráča ťahať ďalšie karty tieňa, môže byť jeho celková sila útoku dosť vysoká. S doplnkami zbraní spolupracujú udalosti Foe-hammer a Goblin-cleaver. Jednou ťahám 3 karty a druhou udelím 3 zranenia orkovi, ktorý je so mnou v stretnutí a to len za cenu vyčerpania doplnku. Behind Strong Walls mi pomôže s bránením množstva nepriateľov. Beregond bude mať zvýšenú obranu a bude pripravený na ďalší útok. Spolu s Feint veľmi dôležité udalosti, hlavne keď sa rozhodnem otočiť všetky skryté karty. Hands Upon the Bow mám najmä kvôli Orc Ambusherovi. Zostrelím ho už v oblasti odhalenia a neprídem neskôr o spojenca vo fáze stretnutia. V kombinácii s Black Arrow Legolas zostrelí aj Black Númenoreana. Cez udalosť The Eagles Are Coming! hľadám orlích spojencov. Pre hrací balík zameraný na orlov je to nutnosť.

The-Eagles-Are-Coming

Veľká sila tohto balíka spočíva v boji. Preto odporúčam zbaviť sa Black Númenoreana už v 1.kole. Aj keď by som nedostal na ruku žiadnu kartu, ktorá by mi s týmto pomohla, tak Legolas, Boromir a Lord Alcaron samotní to dokážu. Tomuto treba prispôsobiť taktiku a poslať minimálny počet postáv na úlohu. U mňa to býva iba Boromir, ktorého si potom dokážem opäť pripraviť. Niekedy končím 1.kolo s ohrozením +9.
Skrytých kariet sa treba priebežne zbavovať a na to mi poslúži Faramir. Nie je nič horšie ako keď musíte naraz otočiť veľký počet skrytých kariet, ktoré sa nakopia počas hry.
Na úvodnej ruke potrebujem vidieť Gondorian Shield, Rivendell Blade a aspoň jedného questera. Toto je dobrý štart do hry na ktorom sa dá stavať. Ku zbrani je fajn mať udalosť Foe-hammer, alebo Goblin-cleaver. V boji pomôže Feint, alebo Behind Strong Walls.

Možné kombá:
Legolas + Black Arrow / Rivendell Blade + Hands Upon the Bow – týmto kombom (Black Arrow) som schopný zbaviť sa bossa scenára hneď v 1. kole bez nutnosti stretnúť sa s ním. V kombinácii s Rivendell Blade použitelné aj na ďalších nepriateľov.

Beregond + Gondorian Shield + Behind Strong Walls – veľmi silné defenzívne kombo. Sila obrany 7 a možnosť brániť útok až 2 nepriateľov spraví z Beregonda nepriechodný múr.

Bofur + Rivendell Blade / Blade of Gondolin + Foe-hammer / Goblin-cleaver – zbrane sú v tomto hracom balíku dôležité. Nielen že zvýšia útočnú silu hrdinov, ale môžem vďaka nim ťahať karty a zabíjať nepriateľov. Bofurovou úlohou je zbrane v hracom balíku vyhľadať.

Boromir + Blade of Gondolin – na tomto kombe nie je na prvý pohľad nič zvláštne, ale Boromirova akcia mu dodáva väčšiu použitelnosť. Za zvýšenie svojho ohrozenia môže zabiť takmer nespočetné množstvo nepriateľov.

Goblin-cleaver

Variácie: Scenár som skúšal hrať aj s Mablungom (The Nin-in-Eilph 84), ktorý nahradil Beregonda. Je to však ťažšie pri bránení nepriatelských útokov. Predsa len sa výrazne zníži sila obrany u hlavného obrancu a to je počas hry cítiť. Keď naberie Mablung pár zranení je riskantné s ním ďalej brániť a túto úlohu preberú spojenci. Našťastie má tento hrdina všetky staty na hodnote 2, čo mu dáva ďalšie možnosti jeho použitia. Na zvýšenie jeho schopnosti prežiť výmením v hracom balíku Horn of Gondor a jedného spojenca za udalosť zo sféry taktiky Gondorian Discipline (EaAD 60) v 3 kusoch. Pomocou nej dokážem zrušiť až 2 zranenia práve udelené postave s vlastnosťou Gondor.

MablungHlavný dôvod, prečo som skúšal Mablunga je jeho reakcia, ktorá vo voľnom preklade znie:

Potom ako sa stretneš s nepriateľom pridaj 1 zdroj do Mablungovej zásoby zdrojov (limit 1 krát za fázu).

Toto je veľké plus v scenári kedy ma nepriatelia prepadávajú každú chvíľu. Je možné takto získať až 3 zdroje počas kola. Vo fáze úlohy, kedy cez kartu zrady otáčam skryté karty a objavím nepriateľa, ďalej vo fáze stretnutia a vo fáze boja znova zo skrytých kariet. Týmto spôsobom nie je problém platiť za karty na ruke a netreba si odkladať zdroj napr. na Feint, lebo ak sa stretnem s nepriateľom, ten zdroj Mablung získa a udalosť je možné zahrať. 

Záverečné zhodnotenie:  Myslím, že scenár je pre tento hrací balík ako robený. Má vysokú úspešnosť a je hrateľný aj keď nechodia karty na ruku. Vyniká v boji a vďaka siege aj na úlohe. S Beregondom dosiahla úspešnosť 86%, najlepšie skóre 71 bodov (odohraných 29 hier). S Mablungom som mal úspešnosť 73% s najlepším skóre 62 bodov (odohraných 33 hier).

Hrací balík si môžete pozrieť >>TU<<.

Odkaz na video z hrania nájdete >>TU<<.

Reklamy
This entry was posted in Stratégie and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s