Gondorian Discipline

Gondorian Discipline (EaAD 60) je udalosť zo sféry taktiky (tactics) za cenu 0 zdrojov. Karta má vlastnosť Gondor a nájdeme na nej nasledovný text:

Reakce: Zruš až 2 poškození, která právě utrpěla postava s vlastností Gondor.

Predstavujem vám prvý a zatiaľ asi aj jediný efekt s úplným zrušením priamych zranení. Áno, máme tu hrdinu Froda Bagginsa (CatC 25), ktorý dokáže to isté, ale ten premení zrušené zranenia na zvýšenie ohrozenia hráča. Nie je to síce smrť, ale predsa len pre hráča určitá nepríjemnosť.
Môžete sa spýtať, čo je také skvelé na rušení zranení? Prečo ich jednoducho neudeliť a následne vyliečiť? Pravdou je, že liečenie vychádza cenovo lepšie a väčšinou sa jedná o opakovateľný efekt ako rušenie zranení. Liečenie však zastupuje sféra poznania (lore) a Gondorian Discipline je ďalšou možnou alternatívou. Najdôležitejšie je vedieť, že liečenie nedokáže zachrániť život postave pred smrťou spôsobenou jednou ranou. Ak sa sila útoku nepriateľa neočakávane navýši vďaka efektu tieňa, liečenie nám nepomôže. Karta liečenia bude bezmocne sedieť na stole, alebo v ruke a my sa budeme pozerať ako postava opúšťa hru. Keďže sa jedná o jednorazový efekt, je lepšie ho skombinovať s liečením a naša hra sa stane bezpečnou jazdou. Vtedy si efekt rušenia udelených zranení odložíme pre nejakú rizikovú situáciu. Udalosť Gondorian Discipline nám pomôže prežiť aj nebránený útok nepriateľa. Získame tak voľnú akciu postavy, ktorú použijeme pri našom útoku. Uchráni nás tiež pred priamymi zraneniami udelenými efektom karty stretnutia, napríklad karty zrady.

Sféra taktiky je masívne zameraná na boj, preto vznik takejto karty hráča v tejto sfére nemôže prekvapiť. Z textu na karte vidíme, že slúži ako záchranná brzda pomocou ktorej dokážeme zachrániť postave život. Áno, postave. Dobrá správa je, že udalosť je možné použiť ako na hrdinov tak aj na spojencov. Jediné obmedzenie určuje vlastnosť postavy, ktorá musí byť Gondor. Ak by to tak nebolo, Gondorian Discipline by sa stala súčasťou každého bojového balíka sféry taktiky. Jej zahranie je zadarmo, čo je vynikajúce. Nie sme tak nútení pozerať sa na zdroje a môžeme ju použiť kedykoľvek. Nutnosť kontrolovať aspoň jedného hrdinu vo sfére taktiky je samozrejmá.
Ako teda funguje? Najčastejšie sa používa na pokrytie neočakávaného zvýšenia sily útoku nepriateľa z efektu karty tieňa. Tento prináša do útoku skrytý, alebo neočakávaný element s ktorým hráč nemusí počítať. Udalosťou Gondorian Discipline môžeme zrušiť až 2 zranenia z takto zvýšenej sily útoku a zamedziť tak strate postavy. Využiť sa dá pri bránení silnejších nepriateľov, kedy vieme, že tento útok by bez pomoci opisovanej karty obranca neprežil. Isté riziko vzniká z efektu tieňa, ale to už je iná téma.

Pozrime sa teraz akí kandidáti sa nám ponúkajú k udalosti Gondorian Discipline. Favoritom číslo jeden je určite hrdina Beregond (HoN 1), rodený obranca. On samotný má silu obrany na hodnote 4 a keď k tomu pripočítame silu obrany 2 z doplnku Gondorian Shield (TSF 5) dostaneme sa na veľmi peknú hodnotu. Spolu s poistkou za opisovanú udalosť si môžeme dovoliť brániť nejedného bossa scenára. Ďalším vhodným kandidátom je určite hrdina Boromir (TDM 95) vo sfére taktiky, alebo jeho dvojča Boromir (HoN 2) vo sfére velenia (leadership). V základnej sade nájdeme hrdinu Denethora (Core 10), ktorý tiež ocení udalosť Gondorian Discipline. Nemá zmysel spomínať každú jednu postavu s vlastnosťou Gondor. Logicky, udalosť zaradíme do hracieho balíka len ku skutočnému obrancovi, s ktorým túto činnosť budeme pravidelne vykonávať. Takto cez sito triedenia vypadne už len spojenec Defender of Rammas (HoN 7) so silou obrany 4.

Pre opakované použitie udalosti Gondorian Discipline nám poslúžia niektoré hráčske karty. Hrdina Háma (TLD 76) potom ako zaútočí vráti udalosť vo sfére taktiky späť na ruku. Doplnok Book of Eldacar (EaAD 59) umožní hrať udalosť vo sfére taktiky z odhadzovacieho balíka hráča akoby bola na ruke.

Udalosť Gondorian Discipline je výborná v tom čo robí. Nestojí nás ani zdroj a 2 zranenia, ktoré by mali byť udelené postave môžeme zrušiť. To je celkom pekné číslo. Nevýhodou je, že sa dá použiť len na postavy s vlastnosťou Gondor. Sem však spadajú celkom schopný obrancovia a skvelý obetný baránkovia, ktorých by sme chceli stratiť regulárnym útokom nepriateľa, nie za pomoci efektu tieňa. Celkovo je dobré mať túto kartu na ruke keď sa ocitneme tvárou v tvár nejakej riskantnej situácii a myslím si, že stojí za spomenutie, lebo rušenie zranení nie je až taký obyčajný efekt. V skratke, je to jednoduchá a nenápadná karta ktorej skutočná sila by nemala byť podceňovaná.

Reklamy
This entry was posted in Recenzie and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s