Ori

Ori (OHaUH 4) je hrdina vo sfére poznania (lore) s hodnotou ohrozenia 8. Ako bude pre nás užitočný nám povedia jeho atribúty. Ori má silu vôle 2, silu útoku 2, silu obrany 1 a 3 body zdravia. Má vlastnosť Trpaslík (Dwarf). Na karte nájdeme aj pasívnu schopnosť, ktorá voľne preložená znie nasledovne:

Ak kontroluješ aspoň 5 postáv trpaslíkov, potiahni si 1 kartu naviac na začiatku fáze zdrojov.

Ori je ďalším z hrdinov, ktorý sa spolu s Bilbom zúčastnili výpravy k Hmlistým horám, v snahe získať späť svoj domov. Pozrime sa bližšie na jeho atribúty. Sila vôle a útoku, na hodnote 2, sa môžu zdať len priemerné, ale nemýľme sa. Ak bude v hre hrdina Dáin Ironfoot (RtM 116), a je úplne jedno či bude pod našou kontrolou, alebo iného hráča, okamžite sa tieto dva spomenuté atribúty zvýšia o hodnotu 1. Potom už môžeme hovoriť o nadpriemerných atribútoch, ktoré určujú zameranie hrdinu. Z Oriho sa tak stane výborný quester, či skvelý útočník. Na zvýšenie sily útoku majú trpaslíci k dispozícii zopár pekných doplnkov. Spomeniem aspoň cenovo výhodný a účinný Dwarrowdelf Axe (KD 7). Za 1 zdroj získa Ori +1 silu útoku a udelí 1 zranenie nepriateľovi bez ohľadu na jeho silu obrany.
S bránením je to trocha horšie. Jej hodnota 1 z neho žiadneho vyhláseného obrancu nespraví. Samozrejme môžeme použiť nejaké doplnky na zvýšenie sily obrany, ale vzhľadom na ostatné 2 atribúty to nebude potrebné a myslím, že ani vhodné. Inak výborný doplnok je Ring Mail (TLD 80), ktorý zvýši silu obrany a body zdravia o 1. S týmto brnením by sa Ori už nemusel báť brániť útok nejedného nepriateľa. Avšak ja osobne ho používam ako questera a príležitostného útočníka. Silu vôle 3 nie je potrebné zvyšovať a každé kolo môže byť vyslaný plniť úlohu.
Body zdravia sa môžu javiť ako ďalší problém, ktorý bude potrebné vyriešiť. Ako som spomenul, na bránenie v kombinácii so silou obrany to nepostačuje. Možno sa teraz pýtate, aký problém mám na mysli? Ori, vyslaný každé kolo plniť úlohu, čelí nečakanej a neznámej hrozbe z odhalených kariet stretnutia. Priame zranenia udelené týmto spôsobom môžu nášho hrdinu pripraviť ľahko o život. Našťastie máme po ruke nejaké doplnky, ktoré nám pomôžu. Neutrálny Boots of Erebor (KD 13) pridá trpaslíkovi 1 bod zdravia. Šikovnejší je doplnok Hardy Leadership (SaF 130), ktorý pridá 1 bod zdravia všetkým trpaslíkom v hre. Je však vo sfére velenia (leadership) a má podmienku, že musí byť pripojený len k hrdinovi tejto sféry.

Pasívna schopnosť je celkom ľahko dosiahnuteľná, ale na druhej strane nemusí byť jednoduché si ju udržať. Celkovo podmienka 5 postáv trpaslíkov, ktorých hráč kontroluje je najsilnejšou a najčastejšou synergiou, fungujúcou medzi kartami trpaslíkov. My vieme, že sem spadajú hrdinovia aj spojenci. Ak hráme kompletne tematický trpasličí hrací balík, tak hneď od začiatku hry kontrolujeme 3 hrdinov-trpaslíkov. Na dosiahnutie podmienky tak potrebujeme dostať do hry už len 2 trpasličích spojencov. Keď kontrolujeme hrdinu menom Bombur (OtD 5) stačí nám vyložiť trpaslíka len jedného. Bombur totiž, keď príde na počítanie trpaslíkov, ráta sa hneď za dvoch.
Samotná pasívna schopnosť je celkom šikovná. Potiahnuť na začiatku kola dve karty namiesto jednej je veľká výhoda. Pri hraní tak máme na výber z väčšieho množstva kariet a dokážeme tak rýchlejšie a účinnejšie rozbehnúť naplánovanú stratégiu.
Ako isto viete, dostať do hry dvoch či jedného trpaslíka nie je problém. Dá sa to dosiahnuť hneď v prvej fáze plánovania. Avšak udržať si ich v hre už môže byť problém. Všetko závisí na tom o aký scenár sa jedná. Ak prichádza k častým bojom s nepriateľmi, budú aj spojenci častejšie opúšťať hrací stôl. Naopak v kľudnom scenári sa nemusíme o nich obávať a vybudujeme si trpasličiu armádu bez ťažkostí.

Ori je zasadený do sféry poznania, ktorá nie je skúpa na schopných trpasličích spojencov za rozumnú cenu. Vďaka tomu by sme nemali mať problém v krátkom čase splniť podmienku 5 trpaslíkov, ktorý budú pod našou kontrolou. Už v základnej sade sa nachádza Erebor Hammersmith (Core 59) a Miner of the Iron Hills (Core 61). Rád by som poukázal najmä na trpaslíka menom Erebor Record Keeper (KD 11), ktorý stojí len 1 zdroj. Títo fúzači nám nielenže pomôžu splniť Oriho pasívnu podmienku, ale každí z nich má šikovnú schopnosť.

V každom prípade je Ori výborným hrdinom, aj keď priznajme si, bez účasti Dáina jeho sila trocha klesá. Má príjemnú hodnotu ohrozenia, vďaka ktorej sa dobre kombinuje s hrdinami s vyšším ohrozením, ako napríklad trpaslík Thorin Oakenshield (OHaUH 2). Pasívnu schopnosť má skvelú. Každého hráča poteší na začiatku kola karta naviac.
Smola je, že tohto hrdinu si neužijú hráči českej verzie hry. Bohužiaľ Hobitie sága rozšírenia neboli doteraz preložené a či sa tak niekedy v budúcnosti stane je vo hviezdach.

Reklamy
This entry was posted in Recenzie, Uncategorized and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s