Fili a Kili

Fili (OHaUH 6) a Kili (OHaUH 7) sú unikátni spojenci vo sfére velenia (leadership) a vo sfére duchovnej (spirit). Na to, aby sa objavili v hre musíme zaplatiť za každého 3 zdroje. Keďže sa jedná o dvojičky, ich atribúty, body zdravia a dokonca aj ich reakcia je rovnaká. Konkrétne majú silu vôle 1, silu útoku 1, silu obrany 1 a 2 body zdravia. Ich vlastnosť je Trpaslík (Dwarf). Na karte nájdeme nasledovnú reakciu:

Reakcia: Potom ako zahráš z ruky Filiho (Kiliho) počas fáze plánovania, nájdi vo svojom hracom balíku Kiliho (Filiho) a vylož ho do hry pod tvojou kontrolou. Potom zamiešaj svoj hrací balík. (voľne preložené).

Máme tu na vlas rovnakých spojencov s podpriemernými atribútmi a nedostatočnými bodmi zdravia. Za nižšiu cenu určite nájdeme množstvo iných spojencov, ktorí sú na tom oveľa lepšie. Prečo teda stoja až 3 zdroje? Pre sféru velenia, ktorá dokáže zdroje produkovať, by to problém byť nemal, ale vo sfére duchovnej nazbierať toľko zdrojov môže trvať pekne dlho. Trik je však v tom, že za tieto 3 zdroje dostaneme do hry naraz obidvoch spojencov. Účelom tejto kombinácie je dosiahnuť v čo najkratšom čase počet 5 postáv trpaslíkov v hre. To je podmienka, ktorú nájdeme na väčšine trpasličích hrdinov. Po splnení tejto podmienky je pre nás odmenou zdroj, alebo karta naviac. Predstavte si situáciu kedy hráme čisto trpasličí hrací balík s troma hrdinami – trpaslíkmi. Zahraním Filiho, alebo Kiliho získame už v prvej fáze plánovania 5 trpaslíkov na stole. Jednoduchí spôsob je ak sú všetci hrdinovia v jednej zo sfér, ktorú zastupujú opisovaní spojenci. Naopak, keď nám nejaký ten zdroj chýba, pomôžeme si kartou udalosti We Are Not Idle (SaF 129). Vyčerpáme určitý počet trpaslíkov a presne toľko zdrojov si pridáme na hrdinu kde to budeme potrebovať. Takto jednoducho nazbierame 3 zdroje pre zahranie Filiho či Kiliho.

Atribúty spojencov, popri tom čo sme si už povedali, slúžia len ako taký bonus. Naozaj podstatou týchto kariet sú čo najrýchlejšie vyložené dve telá na stole. Ich ďalšie využitie je na samotných hráčoch. Žiadny atribút nevyniká a my ich podľa momentálnej situácie môžeme vyslať na úlohu, útočiť, alebo nimi  brániť útoky nepriateľov. Situáciu značne vylepší hrdina Dáin Ironfoot (RtM 116) zvyšujúci silu vôle a útoku všetkým trpaslíkom v hre. Fili a Kili sa tak stanú pre nás užitočnejší. Body zdravia im ľahko zvýšime doplnkom Hardy Leadership (SaF 130). Teraz vidíme, že v správne postavenom trpasličom hracom balíku sa dvojičky nestratia a v pomere cena-výkon sa viac ako vyplatia.
V súvislosti s ich vyššou cenou sa dostáva do hry karta udalosti A Very Good Tale (OHaUH 14), ktorá je úplne zdarma. Po jej zahratí vyčerpáme Filiho a Kiliho, a po zamiešaní hracieho balíka zahodíme 5 vrchných kariet. Z týchto kariet môžeme dať do hry najviac 2 spojencov, ktorých cena je menšia, alebo rovná súčtu ceny vyčerpaných dvojičiek. Nemusíte sa obávať, pre použitie tejto karty sa určite nájde kľudnejšie kolo, v ktorom zostanú pripravení. Ak nie, tak to môžeme skúsiť vo fáze obnovenia, kedy pripravíme všetky karty.

Podľa môjho názoru sú Fili a Kili v trpasličom hracom balíku dobrí. Nepoviem výborní, lebo nie vždy sa podarí oboch úspešne dostať do hry. Ja osobne to hrám tak, že beriem Filiho v 3 kópiách, lebo hrám sféru velenia. Naopak hrdinu vo sfére duchovnej nezaraďujem. Pre sólo hru mi táto sféra príde slabšia čo sa týka trpaslíkov. Z tohto dôvodu zaradím do hracieho balíka iba 1 kópiu Kiliho. Smola nastane ak potiahnem Kiliho do ruky. V tú chvíľu už kombo dvojičiek nezahrám.
V inom ako trpasličom balíku sa opisovaných spojencov zaradiť neoplatí. Nemajú zvýšené atribúty, ani body zdravia. Z tohto dôvodu je lepšie sa porozhliadnuť po iných spojencoch za rovnakú a možno aj nižšiu cenu.

Reklamy
This entry was posted in Recenzie and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s